PROJEKTY I PROGRAMY
LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
W połowie roku szkolnego 2021/2022 przystąpiliśmy do programu edukacyjno-technologicznego Laboratoria Przyszłości. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu, otrzymaliśmy ze środków państwowych wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego, niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Jako szkoła wzbogaciliśmy się o następujące urządzenia:
- Drukarka 3D
- Nowoczesny sprzęt nagłośnieniowy
- Rzutnik wysokiej rozdzielczości
- Aparat fotograficzny z możliwością nagrywania filmów
- Wyrzynarka do drewna
Zakupiony i użytkowany w ramach projektu Laboratoria Przyszłości sprzęt otworzył w naszej szkole nowe możliwości edukacyjne. Wykorzystywanie tych zaangażowanych technologii przyczynia się do wsparcia uczniów przede wszystkim w rozwijaniu wyobraźni, ułatwia proces nauki oraz zwiększa efektywność poprzez ciekawe i angażujące metody nauczania. Sprzęt ten dostarcza również narzędzi edukacyjnych, które pomagają w lepszym zrozumieniu abstrakcyjnych zagadnień.
PROGRAM DLA SZKÓŁ – OWOCE, WARZYWA, MLEKO
Jest to unijny projekt koordynowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który polega na dostarczaniu dzieciom owoców, warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych.
Program przeznaczony jest dla uczniów klas I-V szkoły podstawowej.
Działania edukacyjne stanowią obok udostępniania dzieciom owoców, warzyw i produktów mlecznych jeden z głównych elementów Programu dla szkół. Dzięki nim dzieci uczą się zasad zdrowego odżywiania, w szczególności poznają korzyści diety bogatej w owoce, warzywa i produkty mleczne, a także uczą się o ich pochodzeniu, uprawie i produkcji oraz m.in. jak postępować, aby nie marnować żywności.
W naszej szkole program funkcjonuje od roku szkolnego 2021/22.
PROGRAM AKTYWNA TABLICA
W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła przystąpiła do rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych „Aktywna tablica” na lata 2020-2024. Głównym celem programu jest wykorzystywanie w procesie dydaktycznym nowoczesnych pomocy, podniesienie kompetencji uczniów i nauczycieli przez zmianę sposobu myślenia o możliwościach wykorzystania nowych technologii, umożliwienie szerokiego wykorzystywanie TIK i doprowadzenie do upowszechnienia interaktywnych metod pracy na zajęciach edukacyjnych i rewalidacyjnych.
W ramach udziału w programie Aktywna Tablica nasza szkoła została wyposażona w nowoczesny sprzęt, pomoce dydaktyczne i narzędzia do terapii:
- monitory interaktywne;
- Smartfloor- podłoga interaktywna;
- pakiet multimedialny do pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu;
- pakiet programów multimedialnych logopedycznych wraz z akcesoriami;
- zestaw interaktywnych ćwiczeń stymulujących funkcje poznawcze, usprawniających pamięć i koncentrację uwagi.
Pozyskane pomoce posłużą wsparciu procesu dydaktyczno-terapeutycznego poprzez wykorzystanie narzędzi TIK.
Realizacją projektu zostali objęci uczniowie szkoły podstawowej.
Więcej na temat programu można dowiedzieć się na stronie:
https://www.gov.pl/web/edukacja/aktywna-tablica
W ramach podjętych działań wdrożenia programu „Aktywna Tablica” podpisaliśmy porozumienie ze Szkołą Podstawową nr 196 w Warszawie.
Współpraca obejmuje:
- wspólne szkolenia dla nauczycieli dotyczące wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w procesie nauczania
- organizację co najmniej dwóch spotkań w roku szkolnym, podczas których nauczyciele będą dzielić się swoimi doświadczeniami oraz prezentować przykłady dobrych praktyk związanych z wykorzystaniem TIK w nauczaniu
- utworzenie wspólnej platformy internetowej, na której będą udostępniane materiały edukacyjne oraz informacje dotyczące programu „Aktywna Tablica”
- wspólne opracowywanie scenariuszy zajęć edukacyjnych z wykorzystaniem TIK, które będą udostępniane na platformie internetowej oraz wykorzystywane w praktyce dydaktycznej
- wspieranie się nawzajem w procesie wdrażania rozwiązań związanych z programem „Aktywna Tablica” oraz udzielanie sobie pomocy technicznej i merytorycznej.
Bank Dobrych Praktyk
Wykorzystanie technologii TIK – scenariusz zajęć
Polskie barwy narodowe – scenariusz zajęć
Poznawanie i nazywanie kolorów – scenariusz zajęć
Zajęcia z Funkcjonowania osobistego i społecznego TIK – scenariusz
Linki do przydatnych stron internetowych
PLACÓWKA WSPÓŁPRACUJĄCA
Wyższa Szkoła Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie
05-410 Józefów
PROJEKT ZIELONA NIEDZIELA
W maju 2022r. rozpoczęliśmy rodzinny projekt „ZIELONA NIEDZIELA”.
Polega na wspólnych spacerach rodzinnych po zielonych terenach Warszawy.
Zapraszamy wszystkich chętnych:
UCZNIÓW, ABSOLWENTÓW, RODZICÓW, PRZYJACIÓŁ RODZINY, PRZYJACIÓŁ SZKOŁY i wszystkich CHĘTNYCH SPACEROWICZÓW
Cele projektu:
- spędzanie czasu na świeżym powietrzu,
- nawiązywanie relacji pozaszkolnych,
- aktywność fizyczną dzieci (młodzieży) i dorosłych,
- poznawanie miejsc i ludzi związanych z Warszawą.
Cykliczność spotkań : 4 spacery w roku WIOSNA, LATO, JESIEŃ, ZIMA.
Prowadzący : Tomasz Jastrzębski – przewodnik z Warszawskiego Stowarzyszenia przewodników im. Adama Jarzemskiego, mający doświadczenie w „przewodnickiej” pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.