Klinika Budzik

Klinika „Budzik” dla dzieci w śpiączce działa od lipca 2013 r.

Od września 2013 r. realizowane są w niej zajęcia rewalidacyjno–wychowawcze prowadzone przez nauczycieli z Zespołu Szkół Specjalnych nr 102 w Warszawie.

Do Kliniki trafiają dzieci po urazach komunikacyjnych, niedotlenieniach, zatrzymaniach akcji serca i innych tragicznych wydarzeniach. Wszyscy pacjenci poddawani są wielu oddziaływaniom medycznym, rehabilitacyjnym, neurologopedycznym, psychologicznym i rewalidacyjnym. Realizowane zajęcia szkolne są dopełnieniem procesu przywracania do zdrowia.

Nauczyciele pracujący w Klinice „Budzik” prowadzą zajęcia głównie przy łóżku chorego, a przy lepszym samopoczuciu również w sali lekcyjnej.

Zajęcia szkolne wprowadza się dopiero po okresie adaptacyjnym dziecka w Klinice. Są one dostosowane potrzeb i możliwości psychoruchowych każdego dziecka w oparciu o indywidualny program zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

Głównym celem pracy z dzieckiem jest przywrócenie mu jak najwięcej umiejętności posiadanych przed wypadkiem.

Metody wykorzystywane podczas zajęć rewalidacyjno-wychowawczych są różne. Nauczyciele dokonują ich modyfikacji na bieżąco. Codzienna terapia dziecka opiera się na wielozmysłowym poznawaniu świata. Terapeuci przypominają dziecku, jak wygląda otoczenie. Uczą postrzegania go na nowo poprzez obrazy, muzykę, dotyk, rozmowę. Stymulują pamięć trwałą i świeżą.

Większość pacjentów Kliniki nie porozumiewa się w sposób werbalny, dlatego stosowane są alternatywne i augumentatywne metody komunikacji. Nauczycielki wypracowują sposoby porozumiewania indywidualnie dla każdego dziecka.

Zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze odbywają się w ścisłej współpracy z rodzicami młodych pacjentów oraz specjalistami pracującymi w Klinice.

Gdy dziecko opuszcza Klinikę, nauczyciele niejednokrotnie pozostają w kontakcie z jego opiekunami. Pedagodzy przygotowują rodzicom pakiet podstawowych informacji związanych z możliwościami, jakie daje miejsce zamieszkania rodziny, udzielają wskazówek dotyczących dalszego etapu edukacji oraz kierują do instytucji udzielających wsparcia w niezwykle trudnej dla dziecka i jego najbliższych sytuacji.

Szkoła jeszcze przez długie lata po opuszczeniu Kliniki kontaktuje się ze swoimi absolwentami, monitorując ich dalszą ścieżkę powrotu do zdrowia. Każdy, nawet najmniejszy postęp jest powodem radości i wzruszeń dla wszystkich pracujących nauczycieli.

Do Kliniki ,,Budzik” dla dzieci powrócił po renowacji Miś wykonany przez Mistrza Józefa Wilkonia. Przywitaliśmy go hucznie, wraz z Orkiestrą Dętą Pruszkowianka. Dziękujemy za przybycie Mistrzowi i przedstawicielom Orkiestry. Nasi podopieczni nie kryli radości. Budzimy się do życia wraz z wiosną!

Mazowsze w Budziku

Światełko Betlejemskie przekazane przez szkolnych harcerzy

 

Światełko Betlejemskie poszło też do dr Jan.n.med Dariusz Gruszfeld Klinika Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka w ICZD.

 

Idź do góry

Ta strona korzysta z plików cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na korzystanie z cookies. Aby dowiedzieć się więcej kliknij tutaj.